خوشا به حال آنان که با شهادت رفتند! خوشا به حال آنانکه که در این قافله نور جان و سر باختند! خوشا به حال آنانکه این گوهرها را در دامن خود پروراندند.امام خمینی(ره)
بار خدايا توانائيم ده تا در اين جبهه ها تزكيه شوم و بوسيله اين تزكيه به تو نزديك گردم.شهيد غلامرضا حسين پور
 
 

پیوندها

 
 

 
گزارش روز شمار 1359/8/25
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 
نوشته شده توسط گروه تفحص رشت   
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۵۶

بسمه تعالی

 

* جنگ در سوسنگرد: اجراي آتش در طول شب بر روي شهر، حملة تانك‌ها به شهر از سحرگاه، انهدام چند تانك در داخل شهر و عقب نشيني بقيه. تنگ‌تر شدن مداوم ديوار فولاديني كه عراق با تانكها در اطراف شهر ساخته بود. جنگ خانه به خانه در اولين كوچه‌ها و خيابان هاي شهر، تلفات سنگين نيروهاي پياده دشمن و كاهش سريع مدافعان  محدود شهر به دليل افزايش شهدا و مجروحين. عدم امكان تخلية مجروحان خودي و اسراي دشمن كمبود آذوقه و مهمات و امكانات درماني در شهر. عدم موفقيت عراق در تسخير شهر و خارج شدن از اكثر نقاط اشغالي با فرا رسيدن شب، استقرار در اولين ساختمان‌هاي شهر و اجراي آتش مداوم روي شهر و تدارك و تقويت نيرو براي وارد آوردن فشارهاي بعدي.[1]

* طرح ريزي عمليات مشترك ارتش، سپاه و نيروهاي نامنظم دكتر چمران براي شكستن محاصره سوسنگرد. تعيين زمان عمليات(5 صبح روز بعد). اشكالات ايجاد شده در راه شركت نيروهاي ارتش در عمليات و رفع آن با  پيگيري‌هاي سپاه.[2]

* گلوله باران انرژي اتمي و تانك فارم و اسكلة هشت گمرك آبادان.

* گزارش نقل و انتقالات دشمن در موسيان و گيلان‌غرب.

* فعاليت هوائي نيروهاي خودي.

* گزارش شهرباني انديمشك از همكاري فراريان ارتش سابق با عراق.

* گزارش از موقعيت پيرانشهر و جنگل آلواتان، منطقه امن و سنگر و زندان ضد انقلاب.

* گزارش فرمانداري نقده از تصرف "حاج عمران" به دست بارزانيها.

* بيانات امام خميني در محكوم كردن جريانات ضدانقلابي‌(كه تحت عنوان حمايت از بني‌صدر و قطب‌زاده صورت مي‌گيرد) و توصيه به پرهيز از اختلافات و تشنجات و انتقاد از روزنامه‌هاي كه در وضع خطير‌كنوني جنگ به اختلافات دامن مي‌زنند.[3]

* موضع‌گيري آشكار و منفي رئيس جمهور(بني‌صدر) در قبال سخنان امام پيرامون مطبوعات بازتاب- مسائل اخير در راديو كلن، راديو اسرائيل و راديو قاهره.مواضع رئيس مجلس شوراي اسلامي (آقاي رفسنجاني) در قبال آمريكا و نقش آن در جنگ.

* انتقاد از سياست خارجي ايران بعد از انقلاب و تاثير آن در جنگ در مقاله منصور فرهنگ مندرج در ميزان.

* حمله مجدد ايران به العبدلي كويت و مطرح شدن خطر قطع صدور نفت و دخالت احتمالي آمريكا ضمن بازتاب خبري آن.

* تاثير پيامدهاي اقتصادي جنگ بخصوص مسئله نفت، در اقتصاد آمريكا.

* بررسي تاثيرات جنگ بر صدور نفت و تصميمات كشورهاي عضو اوپك.

* سمينار كارشناسان امور خاورميانه در واشنگتن:

باري روبين: عراق براي اينكه قدرت برتر منطقه بشود به ايران حمله كرد نه به خاطر خوزستان و شط‌ العرب.

نيكي كدي: اينكه ايران قبل از شكست كامل نيروهايش تسليم شود بسيار دور از واقع به نظر مي‌رسد.

دارموند فريب: بغداد براي ادامه نبرد از نظر پول، سلاح و پشتيباني كشورهاي عضو جامعه بين المللي، در مقايسه با تهران، از موقعيت مناسبتري برخوردار است.

* گزارش از اوضاع داخلي عراق: انتقاد به عدم يك پيروزي سريع و تكيه بر اطلاعات اشتباه از وضعيت نظامي ايران – وجود نگراني دربارة شيعيان – استفاده از نيروهاي اردني در امور انتظامي و امنيتي داخلي.

* پيشنهاد فروش نفت عربستان سعودي به برزيل و فرانسه برا عراق.

* الثوره: پس دادن سه جزيره به اعراب  شرط حل اختلافات اعراب و ايرانيان است.[1]. گزارش لحظه به لحظه يكي از فرماندهان عملياتي سوسنگرد از درگيري هاي امروز

 

[2] . گزارش فرمانده عمليات سپاه خوزستان از اختلال و اشكال مطروحه در انجام عمليات رفع محاصره سوسنگرد و توضيح جزئيات پيگيري‌هاي سپاه در مقابله با اقدامات بني‌صدر، اظهارات بني‌صدر در كارنامه رياست جمهوري امروز و توجيه برخورد منفي با  عمليات سوسنگرد.

 

[3] . توضيح مركز اطلاعات و تحقيقات جنگ راجع به روزنامه‌ها و جريان‌هاي كه در بيانات امام مورد خطاب قرار گرفت و جمع‌بندي كوتاهي از سير عملكرد بني صدر در تقابل با خط امام.

 

 

کتاب روز شمار جنگ ایران و عراق ، جلد چهل و چهارم ، ماجرای مک فارلین

نویسندگان: مهدی انصاری - یحیی فوزی - علی رضا لطف الله زادگان 

مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی