خوشا به حال آنان که با شهادت رفتند! خوشا به حال آنانکه که در این قافله نور جان و سر باختند! خوشا به حال آنانکه این گوهرها را در دامن خود پروراندند.امام خمینی(ره)
بار خدايا توانائيم ده تا در اين جبهه ها تزكيه شوم و بوسيله اين تزكيه به تو نزديك گردم.شهيد غلامرضا حسين پور
 
 

پیوندها

 
 

 
عمليات والفجر 10
امتیاز کاربر: / 5
بدخوب 
نوشته شده توسط اسماعيلي   
پنجشنبه 29 مرداد 1388 ساعت 07:40

مرور كوتاهي بر عمليات:

استراتژي تعقيب متجاوز درجبهه شمالي بر اين اساس طراحي شده بود که با پيش روي در شمال سليمانيه – در منطقه عمومي ماووت – هدف هاي پيش بيني شده تحقق يابد ، ليکن بروز مشکلاتي در آن منطقه که عمدتاً ناشي از موانع طبيعي بود ، طراحان نظامي را به اين نتيجه رساند که محور حلبچه را جايگزين محور ماووت سازند ، با توجه به اين نکته که تصرف حلبچه خود هدف مستقلي بود ، ضمن آنکه گامي به سوي مرکز استان نيز محسوب مي شد . بر اين اساس ، عمليات حلبچه با طراحي و فرماندهي سپاه پاسداران در 3 محور و در چهار مرحله درتاريخ 24 اسفند 66 با رمز مبارک « يا محمد بن عبدالله (ص)» و با هدف پيش روي به سوي سليمانيه از جنوب شرق با تصرف شهرهاي حلبچه ، خرمال ، دوجيله ، بياره و طويله در ساعت 23:30 دقيقه آغاز شد .در اين عمليات رزمندگان اسلام موفق شدند با استفاده از غفلت دشمن ، ارتفاعات مرزي را پشت سر گذارند و شهر نوسود ايران و شهر هاي بياره ، طويله ، دوجيله ، خرمال و حلبچه را آزاد سازند .آخرين مرحله از عمليات والفجر10  درتاريخ 8 فروردين 67 در ساعت 14:20 دقيقه آغاز شد. لشکر قدس گيلان با 3 گردان عمل کننده و يک گردان پشتيباني آخرين توجيه در موردعمليات و لحظات وداع وخداحافظي رزمندگان گيلان انجام شد . متعاقب آن حدود ساعت 16:15 دقيقه همين روز به سوي منطقه عملياتي حرکت نمودند.لازم به ذکر است گردان حضرت ابوالفضل (ع) بعد از چندين بار جابجايي درماموريت ، براي کمک به لشکر 19 فجر در مرحله چهارم عمليات ، در کنترل عملياتي آن قرار گرفت .پس از نماز مغرب ، حرکت گردانها به طرف دشمن آغاز گرديد .

گرچه چند ساعت راهپيمايي در برف و يخبندان و عبور از مسيرهاي صعب العبور ،توان نيروها را کاهش داده بود ،اما آنها همچنان با توکل به قدرت لايزال الهي به پيش رفتند و پس از عبور از موانع وميدان مين آماده حمله به دشمن شدند.در ساعات اوليه بامداد درگيري در محور گردان حمزه شروع شد و پس از دقايقي هر 3 گردان با نيروهاي دشمن درگير شده وموفق شدند به ارتفاعات اصلي باني بنوک برسند . گردان کميل با پيشروي در شيار سمت چپ موفق شد با گردان حمزه الحاق شده و آماده پيشروي به سمت دشت روبرو شود. از طرف ديگر گردان حضرت رسول (ص) درساعات اوليه عمليات موفق شد ارتفاع معروف به کله اسبي را تصرف نمايد و هر 3 گردان مذکور به تحکيم مواضع تصرف شده بپردازند. درساعات اوليه روز ، دشمن با آتش شديد اقدام به پاتک نمود ولي کاري از پيش نبرد و باعث شد نيروهاي باقيمانده دشمن به پائين ارتفاعات منطقه بگريزند .در حوالي ظهر آتش دشمن شديدتر و خسارت وارده نيز زياد بود . وقتي آتش هوايي و توپخانه موثر واقع نگرديد دشمن مبادرت به استفاده از سلاحهاي شيميايي بصورت گسترده نمود بطوريکه بسياري از نيروها در خط شهيد و يا مجروح شدند . از طرفي امکان پشتيباني موثر و رساندن مهمات به دليل نداشتن راه ارتباطي مناسب و صخره اي بودن مسير وجود نداشت .رزمندگان لشکر قدس تا عصر همان روز علي رغم بمباران شيميايي منطقه و آتش شديد همچنان مقاومت مي کردند . اما با شهادت حسين املاکي (جانشين لشکر) و محمد اصغر خواه (فرمانده گردان کميل) و دهها نفر ديگر از نيروهاي خودي، پدافند درمناطق تصرف شده ممکن نبود . لذا قرارگاه مجوز عقب نشيني لشکر قدس گيلان را صادر نمود . اين عمليات با نتايج خوبي در تاريخ 13 فروردين 67 به پايان رسيد. عراق دراين عمليات بيش از 10000 نفر کشته وزخمي داد و تعداد 5440 نفر از آنان به اسارت نيروهاي اسلام درآمدند . 

گردانهاي عمل كننده:

رمز عـــــــمليات                       يا محمد بن عبدالله (ص)

منطقه عملياتي                       سليمانيه عراق

تاريخ عــــمليات                        66/12/24  و گردانهاي لشگر 67/1/8    

 گردانهاي عمل کننده

گردان کميل

گردان يارسول (ص)

گردان امام حسين (ع)

گردان ادوات

گردان توپخانه

گردان پدافند

گردان زرهي 

نتايج عمليات:

 مناطق آزاد شده شهرهاي حلبچه ـ خرمال ـ دوجيله (سيروان ) بياره ـ طويله بيش از 100 روستاي منطقه و تصرف بخشي از جاده خرمال و سليمانيه و سيد صادق شهر نوسود (كه مدت 7 سال در اشغال دشمن بود)ارتفاعات باني بنو ک 0 سورن 2200-2300 و 1058 ريشن و گرزيل تجهيزات منهدم شده دشمن10 فروند هواپيما يك فروند هلي كوپتر450 دستگاه تانك و نفربرصدها دستگاه خودرو دهها قبضه انواع توپ و خمپاره اندازتعداد زيادي تجهيزات و سلاحهاي سبك ونيمه سنگين يگانهاي منهدم شده دشمن لشكر 43 از سپاه يكم تيپ 7 زرهي تيپ 1 كماندويي از سپاه چهارم تيپ 68 نيروي مخصوص تيپ 95 پياده تيپ 2 كماندويي از سپاه پنجم تيپ 443 به ميزان صد درصدتيپ 25 مكانيزه به ميزان 30درصدگردان 8 دفاع الوطني گردان زرهي الطيب از لشكر 18 پياده گردان هاي 7 و 19 احتياط يك گردان تانك از لشكر 39گردانهاي توپخانه 943 و 661دوگردان از تيپ 80 زرهيدو گردان از تيپ 46 زرهي لشكر 12تعداد کشته وزخمي بيش از 11000 نفرتعداد اسراء بيش از 4400 نفر از جمله يک سرلشکر ، دو سرتيپ ، هفده سرهنگ ، هشت سروان ، 34 ستوان و دهها درجه دار غنايم بيش از 250 دستگاه تانك و نفربرصدها دستگاه خودرو نظامي70 قبضه توپ كاتيوشادهها دستگاه خودرو مهندسي دهها قبضه خمپاره اندازمقدار زيادي تجهيزات انفرادي تعداد زيادي سلاح سبك و نيمه سنگين.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه 11 شهریور 1388 ساعت 07:05